Most users ever online was 142 on Mon Dec 05, 2016 6:29 pm

Reply to topic  [ 2 posts ] 
Lux Aeterna 
Author Message
Membru 0

Rank: Membru 0

Posturi:
4
Reply with quote
Post Lux Aeterna
Se încadreazムîn: Literatura fantasticăƒ.
Vârsta recomandatăƒ: +16 ani.
Alte informații: Sunt prezente acte de violenÈ›ăƒ şi limbaj vulgar (în limita bunului simț).

I- I Neofitul

Acea zi mi-a marcat profund viața, atmosfera şi anunțarea viitorului meu au fost puse în aplicare de o forÈ›ăƒ misterioasăƒ. Nu pot afirma cムa fost subconştientul sau gramul de nebunie ce l-am dobândit, spre surprinderea unora, cu multムtrudăƒ, dar ştiu cムrevelarea am destăƒinuit-o tainic. Începutul neprietenos, succedat de câteva mici accidente, a dus la penetrarea realităƒÈ›ii într-un mod promt. Mムaflu aici, în încăƒperea nuanțatムîn culori calde, unde planşetele prind viaÈ›ăƒ la pronunțarea cuprinsului ce le reprezintムşi mobilierul vechi, tocit, anunÈ›ăƒ startul unei noi generații. Personalitatea mea nonconformistăƒ, cu diverse imputăƒri, analizeazムîntreaga panoramăƒ, uluitムde cvasinouța lume. Nu înțeleg ce se petrece, sau poate ezita-mi explica, totuşi, ştiu cムun fior cutreierムcu grație intregu-mi trup, nelăƒsând libertatea sムzbârnâie. Rigid, cum sunt obişnuit a mムprezenta pentru abdicarea inferiorităƒÈ›ii exterioare, contemplu agitația ce afundムmolcoma linişte la întoarcerea profesorului, şi distinsului tutore, pentru a-i saluta şi a le isprăƒvi minuțioase teme păƒrinților, cufundați şi ei în clarobscurul din orizontu-mi. Îndrăƒzneala mea de a parcurge interminabilul coridor căƒtre destinația neprielnicムmie în acel moment, este dusムla bun sfârşit. Aştept nerăƒbdăƒtor măƒcar un strigăƒt, o zdruncinare oarecum prietenoasムpentru a mムintegra, dar văƒzând cムsunt depヺit de situația oribilムîn care alerg cu disperare, deoarece nu cunosc pe nimeni, încep săƒ-mi pierd cumpăƒtul iute la receptarea figurilor ce mムanalizeazムsuperior. Afişez un zâmbet sarcastic, iar cu mişcăƒri somptuoase încerc săƒ-mi destind sufletul cu inocentele boboace, ce la vremea aceea arăƒtau mai mult a zeițe. Introducerea, pe care sunt nevoit s-o fac, avea sムmムfrăƒmânte la străƒbaterea intensei rute căƒtre ''refugiul minții''- cum sunt obişnuit săƒ-l numesc. Sesizez o multitudine largムde fizionomii cu siluete agreabile, ceea ce înseamnムcムaici este elita, apoi arunc cu privirea căƒtre toate bisericuțele ce aveau sムfie de-a lungul ostilei experiențe, ce-i drept, cu o micムstrângere de inimăƒ, şi doar pentru a le analiza comportamentul, înfăƒÈ›işarea şi alte lucruşoare de care mムvoi lega în luptele nesfârşite şi antipatiile clandestine. ''Ce sムfac ? Mムenervez, băƒ, cムnu pot sムpăƒtrund în jocul lor'' gândesc rapid, întorcăƒndu-mi haotic capul de-a lungul inferiorului loc, destinat doar mie, o bucatムde păƒmânt în care stau emoționat şi foarte instabil. Mムridic cu o iuțeala anormalăƒ, răƒsuflând uşurat la vederea femeii ce aşterne un zâmbet înfiorăƒtor de dulce, ce mムobligムsăƒ-i spun în minte cムe atât de frumoasムşi unicムşi mai bunムca toți ceilalți. Simțindu-mムcopleşit de emoție abia pot sムînşfac aceste idei şi sムnu le redau insuflețire în fața atâtor siluete necunoscute şi dornice de asimilarea unor noi lucruri ce le pot sustrage benevol din însuşirile începăƒtorilor. Depヺesc momentul, iar cu o atitudine pe care numai ''Don Quijote'' o poate întrece, cutreier clăƒdirea, azvârlind cu dispreț câte un ochi la degringolada imaginarăƒ, ca un paşa ce a biruit în luptăƒ, reîntorcându-se la castel, unde este aşteptat de frumoasele şi umilele regine. ''Voi face mai mult pentru a fi la nivelul lor '' continui obscurul discurs interior, cuprins într-o vagムstare de euforie, exaltat pânムla culme şi indignat, în acelaşi timp, de conduita inexplicabilムa celor murdari. Maşinăƒria alunecムvertiginos pe asfaltul încins, ce râde la expunerea mea, ştiind cムde acum înainte el va fi pista şi podul meu căƒtre prima etapムa reuşitei. Gândurile îmi cotropesc judecata şi ajung, astfel, sムfac afirmații iraționale, sムdeclar solemn cムvoi ispヺi orişicare asceticムprovocare, succedate de frenezii incomprehensibile în acest tulbure moment. Încムnu-mi dau seama de ce toatムrevederea de la amiazi mi-a lăƒsat un gust amar, mi-a înmânat făƒrムacordu-mi un deficit de inferioritate, o nouムdramムinfernalăƒ... Cuprind cu luare-aminte întregul peisaj nostalgic simțindu-mムaşa uşor ca o panムla strângerea acestuia, cu o insistentムinerție ce-mi transformムcorpul într-un ghețar pustiu. Imediat fug căƒtre liman cu o iuțeala şi impetuozitate desăƒvârşitムpentru a-mi alunga imaculatura reluatムdin mințile lor bolnăƒvicioase şi netrebnice. Aceastムcamerăƒ, simplムcamerăƒ, este un loc sacru pentru rațiunea şi sufletul meu ce a fost prezentムla multele acțiuni beatitudinale. Suferința, însăƒ, începe sムmムronțăƒie, inducându-mムîn oroare. ''Ei... sunt mai buni... trebuie, trebuie'' repet din adâncul inimii ca o respirație sufleteascăƒ, apoi, ca sムcompletez funebra clipăƒ, efuziuni ilimitate ies la ivealăƒ, ura năƒprasnicムfaramitandu-măƒ, simțindu-mi membrele grele, mânjite de teroare paradoxalăƒ, neînțelegând cum am ajuns în starea aceasta de totalムcăƒdere în abisuri. Încerc sムmムdesfăƒt cu amintiri ciudat de plăƒcute, pierzând, astfel, o micムparte din duşmăƒnie, urmatムde îngâmfatul egocentrism ce-l voi repudia la răƒstimpul săƒu. Sfârşesc prima zi cu colosale păƒreri şi năƒucitoare gânduri strategice la revederea obstinatului.

Sfârşitul primului capitol...

Fri Mar 08, 2013 2:21 pm
Profile
Membru 0

Rank: Membru 0

Posturi:
342
Reply with quote
Post Re: Lux Aeterna
interesant...continua ca acum m-ai facut curioasa...citesc tot ce prind :)) deci pe cand o continuare?

SOMETIMES I LOOK LIKE I DON`T CARE BUT DEEP DOWN...I STILL DON`T CARE! :)):))

Tue Apr 23, 2013 4:05 pm
Profile
Reply to topic   [ 2 posts ]